0
Menü
Sosyal Medya
  1. Ana Sayfa
  2. Hakkimizda
  3. Kumrunun Tarihçesi

Artık İzmir kumrusu denildiğinde kimsenin aklına havada uçuşan kuşlar gelmiyordur. Üstü susamlı, esmer, tıkız bir tür ekmek ya da simit olan kumrunun tarihi ya da ilk önce nerede yapılmaya başladığı bilinmiyor. İzmir’e Makedonya’dan göç edenler tarafından getirildiği sanılıyor. 19. yüzyılda İzmir’de kumru yapıldığı biliniyor. Bu ekmeğe neden kumru adı verilmiş? Bir zamanlar Konak Meydanı’nı dolduran kumru kuşlarına fiziki benzerliğinden kaynaklandığı söyleniyor.

19. yüzyılda İzmirliler tarafından çokça tüketilen kumru, 2. Dünya Savaşı sonrası unutulmuyor. 60’lı yıllarda sadece pazarları fırından sıcak olarak çıkartılıp, içine İzmir tulumu ve domates konularak yenilmeye başlanıyor.

Kumrunun günümüzdeki halini alması,yani ızgaraya girmesi ise,1965 yılına uzanıyor. O yıllarda Çeşme’ye de gelen bu kumru ekmeklerini,bir usta ızgaraya atıyor ve içindeki malzemeleri ısıtmaya başlıyor. İşte o günlerden bugüne Çeşme ile klasikleşen kumru,yolculuğuna hala devam ediyor.

Sahicisini yapmak zor,Kumru ekmeğinin esmer renginin nedeni hamurunun fırına sürülmeden önce pekmeze yatırılması. Susam pekmezin üzerine serpiliyor. Hamurun özelliği nohut mayası kullanılmasında. Nohut mayasıyla yapılan ekmek bayatlamıyor, sünger gibi şişmiyor ve tıkız bir yapısı oluyor.

Kumru sandviçinin diğer bir püf noktası taze kumru ekmeğinden yapılamaması. Taze kumru en az 14 saat dolaplarda soğutularak bekletiliyor. O iştahla yediğimiz hali bu aşamadan sonra meydana geliyor.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et